Ana Sayfa
English

Emirgazi Sunakları

Siyah bazalttan yontulmuş beş sunak Konya’nın Emirgazi ilçesinde ikincil yerlerinde 1904 ve 1906 yıllarında bulunmuştur. Silindirik formdaki dört tanesinin (A, B, C, D) üzerinde Luvi hiyeroglifi ile yazılmış aynı yazıt yer alır. Sonraki yüzyıllarda ikincil kullanım sonucu ağır hasar gören beşinci sunak (EMIRGAZI V) ise dikdörtgen prizma şeklinde olup üzerinde benzer içerikli bir metin yer alır. Emirgazi'de yerel bir kişiden 1953 yılında alınan altıncı bir parça (EMIRGAZI VI) gene dikdörtgen bir kaide veya sunağın bir köşesine ait, iki yüzeyi yazılı bir bazalt fragmandır.

Sunaklar üzerindeki metin kutsal dağa (Sarpa Dağı) adanmış stellerden (ki bunlar belki de sunakların kendileridir) bahseder. Hawkins, bu dağın, sunakların bulunduğu yere çok yakın olmasını göz önünde bulundurarak Arisama Dağı olabileceğini ileri sürer ve metinde "Balta Dağı" olarak geçen ikinci dağın da güneydeki Karaca Dağ olabileceğini ekler. Metinde adayan kişi olarak Kral Tudhaliya (IV) adının anılması nedeniyle sunaklar M.Ö.13.yy.’ın ikinci yarısına tarihlenmektedir. Sunaklar İstanbul Arkeoloji Müzesindedir. Altıncı fragman muhtemelen Konya Müzesindedir.

Büyük boy görmek için resimlere tıklayınız.

EMİRGAZİ A
Emirgazi A - B.Bilgin Emirgazi A - B.Bilgin Emirgazi A - T.Bilgin Emirgazi A - T.Bilgin Emirgazi A - J.D.Hawkins'in çizimi
EMİRGAZİ B
Emirgazi B - B.Bilgin Emirgazi B - B.Bilgin Emirgazi B - B.Bilgin Emirgazi B - B.Bilgin Emirgazi B - J.D.Hawkins'in çizimi
EMİRGAZİ C
Emirgazi C - E.Masson Emirgazi C - E.Masson'un çizimi
EMİRGAZİ D
Emirgazi C - E.Masson Emirgazi D - E.Masson'un çizimi
Altar(?) V
Altar V,  A yüzü - B.Bilgin Altar V,  A yüzü - B.Bilgin Altar V,  B yüzü - B.Bilgin Altar V - E.Masson'un çizimiİlgili yayınlar:
Alp, S. "Eine weitere Hieroglypheninschrift aus Emirgazi," FsOtten, 1973: 11-13 and fig. 1a-c. (EMIRGAZI VI)
Hawkins, J. D. "Appendix 2. EMIRGAZI altars," in The hieroglyphic inscription of the Sacred Pool Complex at Hattusa (Sudburg), StBoT Beiheft 3, 1995: 86-102.
Hawkins, J. D. "Tudhaliya the Hunter," FsDeRoos, 2006: 49-76.
Masson, E. "Quelques lectures nouvelles sur les inscriptions hiéroglyphiques louvites d'Emirgazi," FsSzemerényi, Amsterdam, 1979: 537-47, Fig.3.
Masson, E. "Les inscriptions louvites hiéroglyphiques d'Emirgazi," Journal des Savants, 1979: 3-49.
Woudhuizen F. C. "The Luwian Hieroglyphic Inscriptions of the Emirgazi Stone Altars," in Ancient West and East v.1, 2002: 67-86.

Resim kaynakları:
Bora Bilgin, 2006
Tayfun Bilgin, 2012
John D. Hawkins, 2006.
Emilia Masson, 1979.